خلاصه کتاب ای کاش وقتی بیست ساله بودم میدانستم

اشتراک گذاری مقاله

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram

فصل ششم: مهندسی فقط برای دختران است!

شور و انگیزه تنها نقطه ی آغاز است. باید بدانید در چه زمینه ای استعداد دارید و جهان قابلیت شما را چگونه ارزیابی میکند. اگر شور و شوق و مهارت شما با نیازهای بازار همسو و منطبق باشد، در بهترین وضعیت قرار دارید.

بسیاری از ما خیلی زودتر از زمانی که باید حرفه ای را دنبال کنیم، هدف خود را تعیین میکنیم. مردم دوست دارند از بچه ها در مورد اهداف و شغل آینده آن ها بپرسند. این کار سبب میشود آنان در کودکی اهدافشان را دست کم در قلم و ذهن نهایی کنند و از بررسی فرصت های زیادی که در آینده با آن مواجه خواهند شد محروم شوند. اطرافیان ما درباره ی نقش هایی که انتظار دارند بر عهده گیریم. به صراحت و یا در لفافه اظهار نظر میکنند و ما ناخودآگاه همان خط را دنبال میکنیم.

به طور کلی تمام تلقینات بی چون و چرایی که از سوی والدین، معلمان و اطرافیان نسبت به کودکان میشود، اطلاعات و خطوط برنامه ذهنی او را تشکیل میدهد. در واقع این القائات یک مانع یا گرهگاه روانی است که اجازه نمیدهد جوانان هنگام انتخاب رشته تحصیلی و شغل از زوایای مختلف درباره ی آن تعمق کنند و جهتی را برگزینند که از غرایزشان تاثیر پذیرفته است.

اطرافیانتان اغلب از شما انتظار دارند که شتابزده درباره‌ی شغل و حرفه ی آتی تان تصمیم بگیرید، به آن تصمیمات محکم بچسبید و برای به فعلیت درآمدنشان سماجت و مداومت نشان دهید. اما این راهکار اغلب درست و کارساز نیست. شما باید بارها مسیرتان را عوض کنید تا نهایتاً به کاری برسید که به طور کامل با مهارت‌ها و علایق تان همسو و منطبق است. از دشوارترین مسائل برای جوانان تفاوت قائل شدن بین آنچه که برای خود میخواهند و آنچه که دیگران میخواهند است.

بعضی از دانشجویانم برنامه ی مشروح و دقیقی از کارهایی که قصد دارند در پنجاه سال آینده انجامش دهند به من تسلیم میکنن تا درباره شان، اظهارنظر کنم، من خاطر نشان میشوم که این برنامه ریزی نه تنها غیرواقع بینانه، که محدودکننده است. شما در آینده با تجربه های غیرقابل پیشبینی فراوانی روبرو خواهید بود، پس به صلاح و مصلحتتان است که به جای انتخاب اهداف ساده لوحانه و نسنجیده به فرصت های خوبی که هر آن ممکن است سر راهتان قرار گیرند حساس باشید و از آن ها به بهترین شیوه ممکن استفاده کنید.

هرچه بیشتر موقعیت فعلی خود را ارزیابی کنید و درصدد یافتن راه هایی برای حل موانع باشید، احتمال اینکه به موقعیت های دلخواهتان برسید و یا اوضاع و شرایط بر وفق مرادتان پیش برود بیشتر است. بسیاری از این واقعیت ها غافلند که عدم ارزیابی دوره ای و گاه به گاه یکی از عواملی است که آدمی را از پیشرفت بازداشته و موجب میشود که در زمینه های گوناگون درجا بزنند. بهتر است مسایل کوچک را پیش از آنکه به رنجشی انبوه مبدل شود حل و فصل کنید. این کار تنها زمانی عملی است که بررسی کنید و ببنید چه چیزهایی باید عوض شود.

عضو خبرنامه نتیکام شوید

در جدیدترین مقالات نتیکام در ایمیل شما

دیگر مقالات نتیکام

learndash
آموزش

معرفی افزونه لرن دشLearnDash LMS

لرن دش پادشاه ال ام اس وردپرس! در مقاله قبل به بررسی افزونه فوق العاده لیفتر ال ام اس پرداخیتم.در این مقاله می خواهیم  به معرفی یک افزونه ال ام اس دیگر به نام لرن

lifter lms
آموزش

معرفی افزونه لیفتر ال ام اس(LifterLMS)

وبسایت وردپرسی خود را با افزونه لیفتر ال ام اس (LifterLMS)به یک ابر سایت ال ام اس تبدیل کنید. در مقاله قبل با مفهوم LMS آشنا شدیم، در این مقاله قصد داریم به معرفی یک

برچسب ها: